T4-forum.pl

Forum dyskusyjne posiadaczy i sympatyków VW Transportera T4!


Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 15:47

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany postNapisane: sobota, 2 lutego 2019, 23:24 
Offline
podteczkownik raczkujący

Dołączył(a): poniedziałek, 3 grudnia 2018, 08:54
Posty: 9
model: T4 Caravelle
silnik: AAB 2,4d 1991 r.

Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Hej wszystkim!

Dotyczy:
T4 2.4d 1991 r. skrzynia manualna - 5-biegowa.

Przez dwa miesiące po zakupie skrzynia manualna chodziła mięciutko, leciutko, pięknie.
Gdy temperatura spadała poniżej zera, przed uruchomieniem silnika chciałem wrzucić luz i z trudem - po kilku szarpnięciach - udało mi się przełączyć z jedynki na luz (jeszcze bez zapalonego silnika).
...jakby skrzynia zatarta/zamarznięta.

Po uruchomieniu silnika nie mogłem już wrzucić jedynki. Musiałem startować z dwójki. Przy zmianie na trójkę coś lekko zgrzytnęło, ale trójka weszła. I tak sobie lekko coś zgrzytało, gdy zmieniałem na niektóre biegi. Tak to wyglądało tylko przez kilka/kilkanaście pierwszych minut jazdy. Gdy silnik/skrzynia się rozgrzały, wszystko zaczęło chodzić normalnie, leciutko.

Od tamtej pory minęły dwa tygodnie i ewidentnie kwestia jest związana z mrozem. Gdy mrozu nie ma, wszystko chodzi ok. Gdy pojawia się mróz, przełączanie biegów działa fatalnie dopóki wszystko się nie rozgrzeje. Na rozgrzanym wszystko działa miodzio.

Wymieniłem olej w skrzyni. Tutaj dodam, że wylałem olej jasno grafitowy. Wiem, że to świadczy niedobrze o skrzyni, ale na rozgrzanych układach nie ma z biegami żadnych problemów. Skrzynia nie szumi ani w żaden sposób nie hałasuje. Na rozgrzanym zmiana biegów leciutka i bezproblemowa. Natomiast wymiana oleju nie poprawiła kwestii efektu "zatarcia", gdy zaczynam jazdę w mrozie. Dzisiaj była rano temperatura dodatnia bliska zeru i efekt "zatarcia" biegów był tylko minimalny. Krótko po ruszeniu wszystko zaczęło znowu chodzić lekko i płynnie.

Dodam jeszcze, że uświadomiłem sobie dzisiaj, że bardzo szybko chwyta mi sprzęgło - praktycznie przy samej podłodze, gdy tylko zaczynam odpuszczać pedał sprzęgła.
Może jakiś regulacja sprzęgła też trochę pomoże...?

CO TO MOŻE BYĆ?
Może powinienem po prostu posmarować jakąś przekładnię przenoszącą ustawienie biegu z wajchy do skrzyni? Nie zaglądałem jeszcze tam i nie wiem jak to jest zorganizowane. Zamierzam w najbliższym czasie się tym zająć, ale może ktoś zetknął się już z podobną sytuacją i wiadomo jak sobie z tym poradzić...

Chyba nie muszę dodawać, że będę niezmiernie wdzięczny za porady.
Przy okazji pozdrawiam wszystkich T4-kowców i życzę bezawaryjnej jazdy.


Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Nieprzeczytany postNapisane: niedziela, 3 lutego 2019, 15:06 
Offline
nadteczkownik doskonały
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 18:08
Posty: 4205
Lokalizacja: RZESZÓW
opis: ZRÓB COŚ ZE SWOIM ŻYCIEM ALBO NAPIJ SIĘ WÓDKI
model: T4
silnik: AFN 1.9 TDI

Podziękował: 75 razy
Pomógł: 280 razy
Na dole pod samochdem masz taki krzyżak trzeba go wyczyścić i wszystko bedzie cacy ....lecz aby to zrobić dobrze musisz odkręcić od lewarka od dołu tylko sobie zaznacz w jakiej był pozycji bo potem dużo zabawy z ustawieniem ,następnie odkręć go od skrzyni i masz na wierzchu ,umyj bęzyna lub zmywaczem nasmaruj najlepiej teflonem i gotowe. Może być że pękła ci obudowa ale to skrajność i to dopiero jak wyciągniesz .


_________________
BYŁEM
I OSTRÓDA III OLSZTYN IV POKRZYWNA VI GÓRY SOWIE VII KASZEBE.VIII RADKÓW.IX SUCHEDNIÓW.XI SIAMOSZYCE.XIII ORAWA XIV KARPACZ

ORGANIZOWAŁEM
II ROZTOKI GÓRNE.V TARNAWA NIŻNA.XII ROZTOKI GÓRNE


bus.jpg


Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Nieprzeczytany postNapisane: niedziela, 3 lutego 2019, 16:03 
Offline
podteczkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 4 marca 2016, 02:05
Posty: 297
Lokalizacja: Sztum, Pomorskie
model: T4 long holenderka
silnik: AFN

Podziękował: 2 razy
Pomógł: 19 razy
No, to tak zwany samolot.


Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Administracja t4-forum.pl nie ponosi odpowiedzialnosci za tresci wypowiedzi zamieszczanych przez uzytkownikow Forum.
Forum uruchomione w dniu: niedziela, 11 kwietnia 2010, 09:52.
Powered by phpBB