T4-forum.pl

Forum dyskusyjne posiadaczy i sympatyków VW Transportera T4!


Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 14:06

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany postNapisane: środa, 20 kwietnia 2016, 06:21 
Offline
podteczkownik raczkujący

Dołączył(a): wtorek, 19 kwietnia 2016, 05:41
Posty: 4
model: Multivan
silnik: 2,5l

Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz
Witam,
Jestem nowy na forum, i od niedawna posiadam Multivana 1994 Syncro 2,5l Benzyna. Oryginalnie auto posiadało dyfer bez blokady i bez ABS. Poprzedni właściciel wymienił mienił na taki z blokada dyferencjału oraz z ABS ale nic nie jest podłączone do tych 2óch puszek z tyłu na dyfsze (czarnej-ABS, białej-blokada).
Mam pytanie:
1) czy można zablokować to sprzęgiełko jednokierunkowe na stale w tym moście? (auto jest bez ABS wiec nie ma potrzeby aby było rozłączone). W tym momencie nie działa do tyłu.
2) chciałbym również uruchomić ta blokadę dyferencjału (kupiłem mam już ten panel co załącza blokadę w kabinie, ale jak to połączyć z dyfrem żeby załączało?
Jeśli jest to możliwe do zrobienia to czy znacie kogoś kto by poinstruował lub się podjął tego.
Dziekuję z pomoc pozdrawiam.
Paweł


Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Nieprzeczytany postNapisane: czwartek, 21 kwietnia 2016, 10:11 
Offline
podteczkownik

Dołączył(a): wtorek, 13 kwietnia 2010, 07:05
Posty: 335
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
model: multivan syncro
silnik: AAB

Podziękował: 0 razy
Pomógł: 26 razy
Nie wiem, jak zablokować sprzęgiełko, ale co do blokady, to panel przy desce to dopiero początek. Najważniejszy jest siłownik pneumatyczny przy dyfrze, a potem to jeszcze trzeba połączyć to wszystko z pompą vacuum. Siłowniczka szukaj w internecie lun na szrotach, w serwisie będzie bardzo drogi. Sam na szrocie zapłaciłem kiedyś 20 zł.


Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Nieprzeczytany postNapisane: czwartek, 21 kwietnia 2016, 11:00 
Offline
podteczkownik raczkujący

Dołączył(a): wtorek, 19 kwietnia 2016, 05:41
Posty: 4
model: Multivan
silnik: 2,5l

Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz
witam, dzięki za odpowiedź.
2) Jeżeli chodzi o siłownik przy dyfrze (biała puszka u góry po lewej stronie) to ją mam zainstalowaną, tylko nic nie jest podłączone do niej. A ta pompa vacuum to jest jakaś specjalna/oddzielna do załączania tej blokady? W oryginale auto nie miało blokady wiec zastanawiam się czy trzeba jakąś dodatkową tez doinstalowć.
1) Co do tego sprzęgiełka jednokierunkowego to mam pytanie czy ono tez jest sterowane podciśnieniem czy tylko elektrycznie? Bo jesli tylko elektryka to może wystarczyło by podać tam jakieś napięcie na stałe aby było zablokowane na sztywno..? Tylko pozostaje pytanie jak:)
Pozdrawiam


Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Nieprzeczytany postNapisane: piątek, 22 kwietnia 2016, 20:34 
Offline
podteczkownik raczkujący
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 października 2010, 20:29
Posty: 129
Lokalizacja: Poznań
opis: rocznik 1995
model: T4 Multivan Syncro
silnik: 2.4D ABB

Podziękował: 14 razy
Pomógł: 9 razy
bocianbob napisał(a):
witam, dzięki za odpowiedź.
2) Jeżeli chodzi o siłownik przy dyfrze (biała puszka u góry po lewej stronie) to ją mam zainstalowaną, tylko nic nie jest podłączone do niej. A ta pompa vacuum to jest jakaś specjalna/oddzielna do załączania tej blokady? W oryginale auto nie miało blokady wiec zastanawiam się czy trzeba jakąś dodatkową tez doinstalowć.
1) Co do tego sprzęgiełka jednokierunkowego to mam pytanie czy ono tez jest sterowane podciśnieniem czy tylko elektrycznie? Bo jesli tylko elektryka to może wystarczyło by podać tam jakieś napięcie na stałe aby było zablokowane na sztywno..? Tylko pozostaje pytanie jak:)
Pozdrawiam
Jak masz chęć i cierpliwość, to możesz sobie poczytać o tym sprzęgiełku i blokadzie w tym dziale pod tytułem "syncro nie działa do tyłu". Jest to tam rozgryzane na wszelkie możliwe sposoby ;-) Jak chodzi o zasilanie sprzęgiełka, to opisywał to tam "mjacenty". W skrócie jest ono zasilane elektrycznie z włącznika lamp cofania, bo blokuje go właśnie załączenie wstecznego biegu. Blokować go na stałe chyba nie warto, bo ma ono kilka plusów. On wykombinował sobie za to fajne usprawnienie - ręczne wymuszenie załączanie sprzęgiełka przyjeździe do przodu, poprzez dodanie na nie zasilania przez osobny włącznik. Przydawało mu się to jak mówił, przy zjeżdżaniu z błotnistych górek, gdyż hamowanie silnikiem odbywało się wtedy czterema kołami a nie tylko przednimi jak w wersji oryginalnej z ABS-em. Chciałem nawet to sobie też zamontować, ale jakoś do dziś tego nie zrobiłem :-/
Ta pompa vacum, to ta sama pompa podciśnieniowa, która służy do wspomagania hamulców i podciśnienie z niej przez włącznik w kabinie załącza blokadę mechanizmu różnicowego.


Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Nieprzeczytany postNapisane: sobota, 23 kwietnia 2016, 08:56 
Offline
podteczkownik raczkujący

Dołączył(a): wtorek, 19 kwietnia 2016, 05:41
Posty: 4
model: Multivan
silnik: 2,5l

Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz
Wątek "syncro nie działa do tyłu" przewałkowałem kilka razy już wcześniej, i cały czas myślałem ze to sprzęgiełko jednokierunkowe jest potrzebne tylko przy wersji auta z ABS przy jeździe do tyłu (dlatego też myślałem że jak nie mam ABS u siebie wiec mogę go zablokować na stałe i nie martwic się czy do przodu czy do tyłu napęd na 4 koła by był). Po przeczytaniu kolejny raz na spokojnie zrozumiałem się że ono rozkłada jakieś siły między-osiowe przy jeździe do przodu, wiec na stałe lepiej nie blokować. Zgadza się?

Reasumując w moim przypadku najlepiej będzie (sprostujcie jeśli jestem w błędzie):
1) poprowadzić 2 wężyki podciśnienia z pompy vacuum (jeden do załączania sprzęgiełka przy cofaniu, drugi do blokady dyfra
2) zasilanie + 12v do załączania sprzęgiełka przy jeździe w tył i przycisk w kabinie
3) połączenie kablami blokady dyfra z panelem uruchamiania w kabinie (2 czy 3 przewody?)

Czy ktoś może pomóc w rozrysowaniu tego (czy trzeba jakieś bezpieczniki/przekaźniki po drodze/na łączeniach) co bym wiedział jak mechanikowi wytłumaczyć. Dziękuję z góry i pozdrawiam.


Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Nieprzeczytany postNapisane: poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 13:23 
Offline
podteczkownik raczkujący
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 października 2010, 20:29
Posty: 129
Lokalizacja: Poznań
opis: rocznik 1995
model: T4 Multivan Syncro
silnik: 2.4D ABB

Podziękował: 14 razy
Pomógł: 9 razy
bocianbob napisał(a):
Wątek "syncro nie działa do tyłu" przewałkowałem kilka razy już wcześniej, i cały czas myślałem ze to sprzęgiełko jednokierunkowe jest potrzebne tylko przy wersji auta z ABS przy jeździe do tyłu (dlatego też myślałem że jak nie mam ABS u siebie wiec mogę go zablokować na stałe i nie martwic się czy do przodu czy do tyłu napęd na 4 koła by był). Po przeczytaniu kolejny raz na spokojnie zrozumiałem się że ono rozkłada jakieś siły między-osiowe przy jeździe do przodu, wiec na stałe lepiej nie blokować. Zgadza się?

Reasumując w moim przypadku najlepiej będzie (sprostujcie jeśli jestem w błędzie):
1) poprowadzić 2 wężyki podciśnienia z pompy vacuum (jeden do załączania sprzęgiełka przy cofaniu, drugi do blokady dyfra
2) zasilanie + 12v do załączania sprzęgiełka przy jeździe w tył i przycisk w kabinie
3) połączenie kablami blokady dyfra z panelem uruchamiania w kabinie (2 czy 3 przewody?)

Czy ktoś może pomóc w rozrysowaniu tego (czy trzeba jakieś bezpieczniki/przekaźniki po drodze/na łączeniach) co bym wiedział jak mechanikowi wytłumaczyć. Dziękuję z góry i pozdrawiam.

Prawidłowy jest tylko punkt 2.
Jak chodzi o pkt 1 i 3, to faktycznie do dyfra idą 2 wężyki podciśnienia z przełącznika przez ciebie kupionego umieszczonego w kabinie, ale oba idą do blokady mechanizmu różnicowego.
Jeden ją załącza o drugi wyłącza. Do tego przełącznika dochodzi oczywiście trzeci wężyk to zasilający z pompy vacum.
Musi być też jakoś zasilana zielona lampka na panelu sterowania, która pokazuje jego działanie, bo nie można jeździć z włączoną blokadą w czasie normalnej jazdy.

Jak chodzi o schemat elektryczny sprzęgła jednokierunkowego, to jest on zamieszczony w dziale syncro - temat "sprzęgło jednokierunkowe (wolne koło).
Sprzęgiełko jest sterowane tylko elektrycznie, ale oryginalny schemat jest na tyle rozbudowany, że mnie przerósł w rozgryzieniu go, myślę jednak, że prosty włącznik umieszczony w kabinie i włączający blokadę sprzęgiełka jednokierunkowego tylko w potrzebnej chwili, jest nawet bardziej praktycznym zastosowaniem, niż to załączanie go za każdym razem jak włącza się bieg wsteczny, bo jest to po prostu niepotrzebne.
Podpytaj "mjacenty", bo on takie coś u siebie zamontował



Za ten wpis autor Jacek J podziękował: bocianbob (wtorek, 26 kwietnia 2016, 02:27)
  Statystyki: 4.55%
Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Administracja t4-forum.pl nie ponosi odpowiedzialnosci za tresci wypowiedzi zamieszczanych przez uzytkownikow Forum.
Forum uruchomione w dniu: niedziela, 11 kwietnia 2010, 09:52.
Powered by phpBB